Kako je jedan evropski grad prošao od „vrata pakla“ do ekološkog lidera u kome želimo da živimo

Već treću godinu zaredom Geteborg, drugi najveći švedski grad, proglašen je za najodrživiji u svetu. Švedska je globalni lider u pokretu održivog turizma, a Geteborg evropska prestonica pametnog turizma 2020. prema Evropskoj komisiji, piše BBC.

Smešten na zapadnoj obali Švedske, bivši lučki industrijski grad nije uvek bio toliko ekološki osvešćen. To se promenilo sredinom osamdesetih godina prošlog veka, kad je švedska ministarka okoline Birgita Dal obišla Geteborg i proglasila grad “vratima pakla”. Politički i poslovni lideri obećali su da će transformirati grad iz 17. veka u svetionik urbane održivosti. Ti napori su, izgleda, urodili plodom.

Danas je Geteborg grad sa botaničkom baštom sa palmama i egzotičnim biljkama, električnim tramvajima na ulicama, stanovnicima na biciklima i električnim skuterima, zanatskim pivom, prženom kafom, veganskim mlekom i jednom od najbolje ponude morske hrane u svetu. Tu su i kanali, urbani parkovi i kaldrme, trajekti koji preko reke Gete vode do besplatne saune i javnog bazena gde se voda čisti apsolutno bez hlora, a svlačionice su napravljene od recikliranih flaša.

Imajući to u vidu, nije ni čudo da je Geteborg proglašen za najodrživiju destinaciju prema Indeksu održivosti globalnih destinacija. Očišćena je čak i nekad sumorna luka, koja je 2011 primila Brodarsku nagradu za doprinos regionalnoj okolini i bila je prva u svetu koja je obezbedila kopneni pogon za vez vozila, smanjujući time emisije štetnih gasova. Mlada švedska klimatska aktivistkinja Greta Tunberg, koja je postala poznata širom sveta svojim protestima ispred parlamenta u Stokholmu, je takođe uticala na situaciju u Geteborgu.

– Greta je veoma važan glas u naše vreme. Ona utiče na sve nas na različite načine. Mislim da je industrija turizma u Geteborgu veoma svesna važnosti održivosti, jer već dugo vremena radimo na tim pitanjima. Ali Greta je iskristalisala hitnost povećanja nivoa u svim industrijama. Ona ohrabruje mlade ljude da podignu svoj glas – istakla je Katarina Torstenson, šefica održivosti lokalnog turističkog odbora “Geteborg & ko”.

Odbor navodi da više od 90 odsto hotela u gradu ima ekološki sertifikat, što znači da ispunjavaju standarde održivosti i ekologije koje su postavile regionalne organizacije. Ovde su male bočice šampona, plastični pribori i slamke odavno stvar prošlosti.

Hotel “Egers”, treći najstariji u Švedskoj, svoju struju dobija iz turbine na vetar na obali i strogim regulisanjem fosilnih goriva, hemijskih proizvoda i otpada. Na krovu hotela Klarion, stare pošte sa elementima originalne arhitekture, nalazi se organska bašta koju su zasadili urbani farmeri. Posetioci Geteborga mogu se priključiti, kako piše BBC, urbanim safarijima, da saznaju više o lokalnoj proizvodnji hrane, jer grad ima nekoliko urbanih farmi i bašti.

Još jedna od prednosti Geteborga su njegova intimnost i pristupačnost. Turisti mogu da iznajme bicikl ili električni skuter da istraže grad, ili se poslužiti jednim od 260 električnih tramvaja u gradu, od kojih su mnogi imenovani prema slavnim stanovnicima ovog grada. Tu su, naravno, i električni autobusi. Trenutno se 65 odsto getenborškog javnog prevoza kreće zahvaljujući obnovljivim energijama, sa ciljem da grad postane potpuno električan do 2030.

Geteborg, međutim, ne bi bio zaista zelen da nema prirodu – grad je okružen gustim šumama lipe i bukve, a zelenog prostora ima 264 metara kvadratnih po stanovniku. Botanička bašta i Slotskogen su među najlepšim parkovima, a u potonjem se nalaze drvene staze, livade, Prirodnjački muzej i jedini besplatni zoološki vrt u zemlji.

Grad je nedavno izgradio Gotaleden, novu pešačku stazu koja počinje u Geteborgu i povezuje se sa različitim tramvajskim stanicama duž rute od 71 kilometra. Poslednja stanica je gradić Alingsas koji se često opisuje kao “prestonice švedske fike” (omiljeni tamošnji ritual ispijanja kafe i jedenja kolača s prijateljima tokom dana), jer ima najviše kafića po stanovniku u zemlji.

Geteborški stanovnici su sa entuzijazmom prihvatili održivi stil. Kompanija “Trajv”, na primer, prodaje samo organsku ili recikliranu garderobu bez toksina, izrađenu bez upotrebe jeftine radne snage. “Nudi džins” je međunarodni brend koji je lansirao liniju održivog džinsa. Grad je pun buvljih pijaca, od kojih je najveća Megalopis, a otvara se u popularnom distriktu Mažorna krajem maja.

Tu su i ekološki orijentisani restorani, od kojih su mnogi vegeterijanski. Prema zakonu, svo meso koje se prodaje u opštini mora biti organskog porekla. “Taverna Averna” uzgaja svoje povrće na krovu. “Koka” obezbeđuje svoju hranu preko lokalnih farmera i proizvođača morske hrane.

Sledeće godine Geteborg slavi 400 godina postojanja i grad se užurbano priprema za veliki jubilej. U gradu se održavaju konferencije o održivom urbanom dizajnu i lokalni stanovnici se konsultuju po pitanju projekata koji će doprineti njihovim životima. Jedan od najzanimljivijih projekata je urbani park Jubileumsparken u predgrađu Frihamnen, blizu otvorenog bazena i saune. Cilj je da ovo područje postane zeleni i dinamični deo jezgra grada, navodi BBC.

Izvor: Noizz.rs

 

Podelite sa prijateljima

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *