Velike televizorske kutije zamenili su tanki ekrani, pa u svakom domaćinstvu pre ili kasnije stigne bar jedan stari televizor za baciti. Ali televizor nije za bacanje u kontejner, šumu, reku, pored puta, niti da se skladišti u podrumu! Uvek je najbolji način da se obratite najbližem reciklažnom centru koji će preuzeti stari uređaj.
Saznajte koji su to delovi starog televizora opasan otpad, i kako izgleda reciklaža ovog uređaja…
Koji materijali se dobijaju reciklažom televizora?
Lim, aluminijum, kablovi, plastika, štampane ploče, staklo, olovno staklo, kondenzatori, drvo, elektronski topovi, bakar i fluorescentni prah.
Koje opasne materije televizor sadrži pa ga nakon upotrebe zovemo opasnim otpadom?
Opasan otpad iz televizora je fluorescentrni prah, olovno staklo, kondenzatori, elektronski topovi. Po zdravlje ljudi najštetniji je fluorescentni prah. Ukoliko se neadekvatno rukuje otpadnim televizorima i monitorima, odnosno dođe do razbijanja katodne cevi, fluorescentni prah je dosta lagan i razleti se svuda po vazduhu. Fluo prah sadrži mnoštvo kancerogenih materija. Jedan od njih je šestovalentni hrom. Osim opasnog otpada, plastika od televizora, ukoliko bi završila u prirodi, razlagala bi se stotinama godina, kao i štampane ploče i staklo.
Gde se dalje transportuju opasne materije iz televizora?
Olovno staklo i kondenzatori, elektronski topovi se izvoze u zemlje EU – najčešće u Nemačku. Fluorescentni prah se predaje operateru na tretman u našoj zemlji.
Šta se radi sa ostalim elementima?
Staklo se predaje cementari koja ga umešava sa kamenom u proizvodnji cementa. Drvo se predaje cementarama kao energent. Plastika i štampane ploče se izvoze. Lim i obojeni metali imaju tržišnu vrednost.
Da li se reciklaraju i novi tanki digitalni televizori?
Recikliraju se, ali ih ima značajno manje od CRT televizora, jer su se CRT televizori čuvali desetinama godina. Novi televizori takođe sadrže određene opasne komponetne, ali u manjoj masi nego CRT televizori.
Koliko se reciklira televizora u Srbiji?
U 2017. godini u Srbiji je reciklirano između 8.000 i 9.000 tona CRT televizora i monitora.
Tekst: Udruženje reciklera Srbije